Technologie Skin

Na základě vysoké poptávky po lyžích s touto technologií přidáváme do našeho magazínu tipy, triky a odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se našich lyží s technologií Skin.

Tato novinka je používána na modelech Bohemia PLUS, Bohemia SUPER, Perun PRO, Explorer a Freewalk.

Co to vlastně skin je?

Skin neboli „tulení pás“ by se dal přirovnat ke koberci, jehož vlákna směřují šikmo ve směru jízdy. Složen je z 65 % mohéru a z 35 % nylonu. Tento poměr jsme dlouho testovali, abychom našli ideální poměr ve skluznosti a odolnosti pásu. K zakoupení nabízíme také 100% mohérový pás u vybraných modelů, který má lepší jízdní vlastnosti. Jeho nevýhodou je však nižší životnost.

Jaký je rozdíl mezi skinem zabudovaným do stoupací komory a odepínacím pásem na skialpech?

Na skialpy nebo back country lyže se pás přidělává pouze za účelem stoupání. Jelikož zasahuje i mimo stoupací komoru, při skluzu brzdí. Naopak u lyží s technologií skin, a s ní vhodně zvolenou tvrdostí lyže, při odrazu funguje stoupavě a při jízdě z kopce nebo po rovině nemá na jízdu vliv.
 

Jak je pás přichycen na lyži?

Skluznice je při výrobě přizpůsobena pro následné vložení pásu. Jeho výška vystupující nad skluznici je cca 1 mm, což odpovídá klasickému namazání stoupacím voskem. Z tohoto důvodu, u dobře zvolené tvrdosti lyže, nedochází k omezování rychlosti jízdy a při odrazu se pás dostane do kontaktu se sněhem, jeho vlákna se zapřou o podložku a funguje jako klasický stoupací vosk.

Lze Skin vyměnit? Kolik vydrží a kolik stojí náhradní díl?

Ano, je možné dokoupit náhradní pás a vyměnit jej. Při našich dlouhodobých testech vydržel bez problémů celou sezónu, což odpovídá cca 800 km v závislosti na sněhových podmínkách. Pás lze po snížení účinnosti dokoupit u našich prodejců a vyměnit jako náhradní díl. Jeho cena se pohybuje okolo 390,- Kč (pro lyže Bohemia Super, Plus a Perun).

Porovnání s lisovaným protismykem a standardním mazáním stoupacím voskem

Skin je moderní varianta protismyku, s kterou není problém závodit i na vyšších úrovních. Obě tyto varianty mají nespornou výhodu v tom, že fungují stoupavě na většině sněhových podmínek a je velmi těžké si s nimi zašpinit auto, případně oblečení od klistru.

Výhodu stoupavosti za jakýchkoliv podmínek také oceníte, jakmile se během delší trasy mění jednotlivé druhy sněhu – například Jizerská 50. Promazat se skinem je tedy umění.

Jak vybrat lyže s ideální komorou?                              

Ve výběru vám pomůže tabulka tvrdostí a doporučení prodejce. Důležitým faktorem je technika odrazu. Rekreační lyžař - výběr dle tabulek. Aktivní lyžař - výběr o 20 - 30% tvrdší lyže. Závodník nebo vysoce aktivní lyžař - výběr až o jeden stupeň tvrdší lyže.

Jak o pás pečovat?

Není zapotřebí zvláštní údržba. V případě, že ve stopě nachytáte klistr od jiných lyžařů, stačí pás vyčistit například smývačem vosku Vauhti LF Zero Skin Anti-dirt. Pokud budou extrémně mrazivé podmínky, lze pás ošetřit nemrznoucím sprejem, např. Vauhti LF Zero Skin Anti-Ice.

Jak lyže s touto technologií po sezóně uskladnit?

Skin nevyžaduje speciální zakonzervování přes léto, stačí tak pouze skluznou část ošetřit běžným způsobem a lyže nechat přes léto nejlépe ve vertikální poloze.

 

V případě dalších dotazů využijte našeho kontaktního formuláře nebo infolinky. Lyže také můžete vyzkoušet v některém z našich testovacích center.  Jejich přehled naleznete na mapě na úvodní stránce. O dostupnosti lyží s technologií skin se informujte přímo ve vámi vybraném testcentru.

V příštím článku se můžete těšit na tipy a triky spojené s úpravami protismyku.

Poraďte se s našimi odborníky

+420 702 198 361 prodejna@sporten.cz