Historie značky Sporten

Sporten - historické lyže
120 let
Od okamžiku, kdy k nám revírník Rudolf Gabessam z Fryšavy přivezl první ski po zapsání světového rychlostního rekordu Radka Rakety Čermáka do Guinessovy knihy rekordů. To je téměř 120 strhujících let vášně a emocí české značky SPORTEN, která miluje lyžování a přináší vám RADOST ZE ZIMY.
Sporten - moderní lyže

  

Důležité události

2021

Od začátku roku probíhá výrobní expanze a modernizace celé výroby, což by mělo mít za výsledek v roce 2023 téměř dvojnásobnou výrobu a nejmodernější linku a finální opracování lyží. 

2019

od 1.2. se právní název společnosti mění na KÄSTLE CZ, a.s. a novoměstská fabrika se paralelně stává hlavní výrobní bází pro rakouskou lyžařskou legendární značku Kästle, která od roku 2018 patří stejnému majiteli. Lyže značky SPORTEN však v lyžařském světě nadále existují.

2017

Novým vlastníkem firmy SPORTEN se stává investiční skupina „Consillium Private Investment“, jejímž majitelem je velký příznivec a znalec lyžování Tomáš Němec.

2016

Radek „Raketa“ Čermák posunul vlastní světový rekord v jízdě na běžkách. Nový zápis v Guinnessově knize rekordů má hodnotu 156,182 km/h.

2015

Byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů výkon Radka Čermáka – světový rychlostní rekord 145,875 km/h na běžkách.

2014

Bylo pořízeno unikátní brousící centrum Saphir Pro II od dodavatele Montana, Švýcarsko.

2004

Přinesl ocenění Prestižní stavba Vysočiny za vstupní objekt firmy Sporten, a.s.

2003

Byla zakoupena pětiosá fréza pro výrobu forem a tvarovaných jader lyží i snowboardů. Také proběhla investice do sublimačního zařízení umožňujícího vyrobit menší série s nižšími náklady a testování designu výrobků před vstupem do sériové výroby.

2002

Aleš Valenta získal zlatou olympijskou medaili v Salt Lake City. Byl dokončen vstupní areál s prodejnou a sportovním centrem.

2000

Byly vyvinuté lyže capové konstrukce.

1999

Byl na lyžích Sporten Janem Lesákem a Martinem Bauerem pokořen světový rychlostní rekord v tandemovém rychlostním lyžování 195,65 km/hod.

1996

Bylo vyrobeno 310 tisíc párů lyží a snowboardů.

1993

Dobyl Miroslav Jakeš jako první Čech na lyžích SPORTEN Severní pól s mezinárodní lyžařskou výpravou.

1991

1. dubna 1991 došlo ke zrušení Moravia Sport a převedení veškerého majetku do a.s. Sport Euro Nova, dnešní Sporten, a.s.. Následně byl podnik zprivatizován v Kupónové privatizaci a byly vypořádány restituční nároky. Otevřely se světové trhy-Japonsko, Skandinavie, USA aj.

1990

1. prosince 1990 vznikl státní podnik Moravia Sport, k 1. březnu pak malá akciová společnost Sport Euro Nova.

1989

Zcela se otevřely světové trhy a státnímu podniku došel dech. Došlo i k osamostatnění od národního podniku Artis.

1987

Bylo dosaženo nejvyšší zaměstnanosti - 469 pracovníků.

1976

Nakoupil podnik zařízení na výrobu injektovaných lyží.

1975

Karel Kodejška, člen reprezentačního družstva ČSSR, se stal mistrem světa v letech na lyžích na novoměstských skokanských lyžích ARTIS Sokol.

1974

Získala členka štafety reprezentačního družstva žen Gabriela Sekajová na lyžích z Nového Města na Moravě při mistrovství světa ve švédském Falunu bronzovou medaili.

1973

Nákup extruderu na výrobu skluznic.

1971

Byla zahájena výroba v novém objektu a vyrobeny vodní lyže Slalom a Akrobat.

1963

63-64 byla zahájena výstavba nové továrny s cílovou kapacitou 250 000 párů. Sedmdesátá léta – na trhu obrovský nedostatek sjezdových lyží, závod nakoupil technologie na jejich výrobu.

1962

Byly vyrobeny jako první na světě laminátové běžky Artis Sapporo s umělohmotnou skluznicí.

1957

Byla uskutečněna první exportní zásilka dětských lepených lyží do Norska.

1956

Výrobky závodu dostaly mezinárodně registrovanou značku ARTIS, používanou do té doby na tenisové rakety.

1955

Začal být závod specializován na výrobu lepených lyží všech druhů – závodních i turistických.

1950

Byl v Praze založen n.p. Sport, který sdružoval výrobce sportovního nářadí. Protože provozovny v Novém Městě na Moravě už nebylo možno dál rozšiřovat, bylo rozhodnuto o vybudování nového závodu v prostoru u Pohledce. Počáteční stav pracovníků činil 36 osob. Základem výrobního sortimentu byly lyže turistické celojasanové. Jako lepené byly vyráběny pouze závodní běžky.

1948

Přineslo znárodnění a socializaci živnostenských provozoven.

1918

Odstartoval velmi rychlý rozvoj výroby lyží, celá řada řemeslnických dílen. Už nejen pro místní potřebu. Dobrá práce tehdejších výrobců našla cestu i do obchodů sportovních potřeb. Do roku 1930 měla již výroba lyží na trhu dobrý zvuk.

1913

Proběhly závody s mezinárodní účastí.

1910

Byl změněn název klubu na „Sportovní klub“. Ten se stal členem Svazu lyžařů. Byly uspořádány první závody a výcvikový kurz, který vedl slavný lyžařský hrdina Bohumil Hanč.

1905

Byl založen „Bruslařský klub“v Novém Městě na Moravě, jehož bohulibým úkolem bylo pěstování zimních sportů.

1896

Revírník Rudolf Gabessam z Fryšavy přivezl první ski ze Štýrska a roku 1892 z Finska. Adolf Slonek z Rokytna, známý truhlářský mistr, začal lyže podle vzoru vyrábět a zahájil tak tradici výroby trvající dodnes.

 

Close button

Dotaz na produkt