Kam na běžky aneb nejoblíbenější běžkařské destinace v Česku

Jen co napadne pár centimetrů sněhu, běžkařské srdce zpozorní. Na horách vyjedou rolby pro úpravu běžkařských tratí. A když se strhne víkend, můžeme si jakožto milovníci pohybu užívat běžkování naplno.

Kam na běžky? Ať už běžkujete „okolo komína“ nebo hledáte aktuální běžkařské destinace, máme pro vás pár tipů. Nechte se inspirovat bílými stopami, které si můžete v Česku vychutnat.
Kam na běžky aneb nejoblíbenější běžkařské destinace v Česku

1. Kam na běžky - Vysočina

Pokud hledáte Mekku českého běžeckého lyžování, měli byste začít na Vysočině v okolí Nového Města na Moravě. Českomoravská vysočina je totiž rájem běžkařů. Nemusíte být zrovna biatlonista s flintou na zádech. Bílé stopy v okolí Nového Města nabízí spoustu vyžití pro začátečníky, rodiny s dětmi i ambiciózním sportovcům.

V okolí Fryšavy, Tří Studní či Sněžného naleznete více než 200 km upravených stop pro běžkaře. Kromě těchto oficiálních a udržovaných bílých stop najdete spoustu dalších stop, které vyšlapou turisti-běžkaři či místní z každé vesnice. Pro dobrodružné povahy doporučujeme chytit nějakou stopu a prostě jet. Určitě někam dojedete a objevíte spoustu fajn zákoutí. Aktuální stav běžkařských stop na Vysočině můžete najít například na webu Koruna Vysočiny.

2. Kam na běžky - Šumava

Nemusíte být zrovna skalní fanoušci detektivního seriálu Modrava, abyste věděli, že je na Šumavě krásně a zvlášť pokud máte na nohou připnuté běžky. Ptáte se kam na Šumavě na běžky? Dáme vám rovnou pár konkrétních tipů. Vyzkoušejte tyto běžkařské lokality:

 • Kvildsko a Horská chata Kvilda
 • Údolí Roklanského potoka
 • Trasa z Modravy na Březník
 • Šumavská magistrála

3. Kam na běžky - Jeseníky

Další tradiční destinací, kam na běžky, jsou rozhodně Jeseníky. Koho by nelákal pohled na hory z Červenohorského sedla, Kralického sněžníku či Pradědu (2. nejvyšší hory v ČR). Mezi klasické bílé stopy v Jeseníkách lze určitě zařadit Jesenickou magistrálu, která vás na 60 km dlouhé trati provede po hřebeni Hrubého Jeseníku.

Kam na běžky pro začátečníky? Doporučujeme buďto běžkařské okruhy na Rejvízu, kde není tak dramatické převýšení. Další je např. okruh pod Kralickým sněžníkem. Konkrétně vyrazíte do Dolní Moravy, tam se necháte vyvézt lanovkou nahoru a po svých pokračujte směrem na Slamník. Po celou dobu se držte cyklotrasy 6267 a po zhruba 14 km mírného sjezdu jste zpátky u auta.

4. Kam na běžky - Jizerské hory

Okolí Liberce je pro milovníky bílé stopy velmi dobrou lokací, kam se vydat na běžky. Každý zná legendární Jizerskou 50, ale Jizerky si zamilují i běžkaři, kteří vyhledávají o poznání kratší výlety. Kam se tedy vydat v Jizerských horách na běžky? Vyzkoušet můžete například tyto běžkařské trasy:

 • Bedřichovský okruh
 • Z Jablonce nad Nisou do Bedřichova
 • Běžkařská trasa Harrachov
 • Jizerská 50

5. Kam na běžky - Beskydy

Beskydy by se pro svoji členitost mohly zdát jako nevhodné místo pro běžkování. Přitom by to byla škoda. Ochudili byste se nejen o rázovité obyvatele našeho nejvýchodnějšího pohoří, ale i výbornou kuchyni a krásné výhledy na Moravu, Slezko a slovenské Tatry.

Ptáte se kam tedy v Beskydech vyrazit na běžky? Můžeme vám doporučit třeba běžkařské okruhy na Pustevnách. Každý si vybere. V únoru zde navíc tradičně probíhá festival ledových soch a místní halušky či kyselica je tou pravou odměnou po sportovním výkonu.

Zdatnějším běžkařům se nabízí Lysohorská magistrála se třemi trasami:

 1. Papežov - Zimný - Lysá hora
 2. Albínovo nám. - Malenovický kotel - Ivančena - Labažky - Zimný - Lysá hory
 3. Pasička - Vyšní Mohelnice - Muroňka - Visalaje - U surovce - Bílý Kříž

Jako fajn tip na závěr přidáváme cca 75 km bílých stop, které naleznete pod hlavičkou Lyžařských běžeckých tras Bílá. Tam jsou celkem 4 okruhy (Žlutý, Zelený, Modrý a Červený).

Close button

Dotaz na produkt