Jak vybrat běžky?

Před koupí vybavení na běžky je potřeba zvážit pár věcí. Jednak, kde a jak chcete běžkovat a taky jaké úrovně vaše běžecké lyžování dosahuje. Jestli budete skluznici mazat vosky nebo využijete jinou technologii. V neposlední řadě musíte při výběru běžek vzít do hry i fyzické parametry vaší postavy.
Jak vybrat běžky?

Výška a váha

Začněme rovnou od vás. Základním stavebním kamenem je vaše výška a váha. Od těchto dvou hodnot se odvíjí jak dlouhé běžky budete mít. Byť se dle běžeckého stylu mění délka běžek, vždy to bude na základě váhy a výšky. Má to dva prosté důvody. Jednak ovladatelnost běžek a hlavně to, jak běžkařskou lyži prošlápnete uprostřed při klasickém stylu. Tam hraje hlavní roli vaše váha a tuhost běžky. Jde o to, abyste běžku prošlápli „tak akorát“. To znamená dost na to, abyste se pohodlně odrazili a nepodkluzovalo vám to v kopci. Taky to ovšem nemůže být moc, jinak by vám to nejelo dobře z kopce. Tabulka, kterou naleznete u všech našich běžek vám usnadní výběr.

 

Výběr běžek dle stylu běžeckého lyžování

Klasické běžecké lyže

Klasické běžecké lyže jsou určené pro více či méně upravené běžecké stopy. Klasické běžky mají zřetelně vyšší špičku a větší klenutí lyže v oblasti pod vázáním (tzv. stoupací/mazací komora). To slouží k ideálnímu provedení běžkařského odrazu a skluzu. Běžky není potřeba mazat stoupacím voskem, jinak je vždy potřeba starat se o skluznou část či SKIN.

Pro začátečníky a jedince, kteří se to bojí „pustit“ z kopce je vhodné zvážit variantu běžeckých lyžích se šupinami. Ty mají v jednom směru zdrsněný povrch skluznice, a tak zjednodušují odraz při stoupání. Navíc se s nimi nemusíte bát, že špatně namažete. Běžky s šupinami se totiž nemažou.

Ideální běžky na klasiku jsou o 20 centimetrů delší než postava běžce. Např. běžky PERUN (PERUN PRO, PERUN PRO W), ty mají dokonce speciálně uzpůsobenou komoru, aby na výšku postavy fungovaly i lyže kratší.

Na delší lyži dosáhnete lepšího skluzu. Naopak se bude hůř prošlapávat a může při stoupání prokluzovat. Na prošlápnutí má vliv také tvrdost lyže. Platí, že tvrdší lyže je rychlejší, ale vyžaduje lepší zvládnutí techniky odrazu, protože je obtížnější ji prošlápnout.

Běžecké lyže na skate

Skate, bruslení či volný styl. Označení pro tentýž druh běžeckého lyžování, který vyžaduje upravenou běžeckou stopu. V prašanu by se vám bruslilo opravdu špatně.

Pro skate jsou vyráběny běžecké lyže, které se od běžek na klasiku liší. Běžky na bruslení charakterizuje netolik zvednutá špička a celkové menší prohnutí. Doporučená délka lyží je 5–10 centimetrů delší než postava běžce.

Při výběru se můžete přidržet obecných principů pro běžecké lyžování. Delší lyže lépe jedou, ale hůře se ovládají.

 

Backcountry běžky

Kdo má srdce dobrodruha, ten ocení volnost, kterou mu poskytnou backcountry běžky. Jsou to běžky, které jsou jako stvořené pro pohyb mimo urolbované bílé stopy. Naopak si libují tam, kde lidská noha svou stopu ještě neotiskla.

Backcountry běžky poznáte snadno. Kromě toho, že mají ocelové hrany a bývají oproti jiným druhům běžek širší, jsou k nim i specifické běžkařské boty. Ty na první pohled zaujmou svým turistickým vzhledem a taky větší mírou zateplení.

Jak vybrat běžky na backcountry? Až budete vybírat ty pravé, nezapomeňte vybrat správnou délku. Běžky pro backcountry by měly být o 10-15 cm delší než je výška postavy běžkaře.

Close button

Dotaz na produkt