Jak vybrat běžky?

Ptáte se, jak vybrat délku běžek nebo jak vybrat běžky odle váhy? Sepsali jsme pro vás informační článek. Před koupí vybavení na běžky je vhodné zvážit více věcí, např. kde a jak chcete běžkovat a taky jaké úrovně vaše běžecké lyžování dosahuje. Jestli budete skluznici mazat vosky nebo využijete jinou technologii. Pojďte se prostřednictvím našeho článku dozvědět více.
Jak vybrat běžky?

Výška a váha jako faktor výběru běžek

Častá otázka: "Jak dlouhé běžky koupit?". Začněme tedy rovnou od vaší postavy, ta totiž volbu velikosti běžek, tedy délku běžek předurčuje, což vysvětlíme hned v odstavci níže.

Základním rozhodovacím parametrem ohledně problematiky "jak vybrat běžky" je vaše výška a váha. Od těchto dvou hodnot se odvíjí, jak dlouhé běžky budete mít, tedy správná délka běžek. Byť se dle běžeckého stylu mění délka běžek, vždy to bude na základě váhy a výšky. Má to dva prosté důvody. Jednak ovladatelnost běžek a hlavně to, jak běžkařskou lyži prošlápnete uprostřed při klasickém stylu běžkování. Tam hraje hlavní roli vaše váha a tuhost běžky. Jde o to, abyste běžku prošlápli „tak akorát“. To znamená dost na to, abyste se pohodlně odrazili a nepodkluzovaly vám lyže v kopci. Taky to ovšem nemůže být moc, jinak by vám běžky nejely dobře z kopce. Tabulka, kterou naleznete u všech našich běžek, vám usnadní výběr správné délky běžek podle váhy.

 

Výběr běžek dle stylu běžeckého lyžování

Jak vybrat klasické běžecké lyže

Klasické běžecké lyže jsou určené pro více či méně upravené běžecké stopy. Klasické běžky mají zřetelně vyšší špičku a větší klenutí lyže v oblasti pod vázáním (tzv. stoupací/mazací komora). To vše slouží k ideálnímu provedení běžkařského odrazu a skluzu. Běžky není potřeba mazat stoupacím voskem, jinak je vždy potřeba starat se o skluznou část, čili SKIN.

Pro začátečníky a jedince, kteří se to bojí „pustit“ z kopce, je vhodné zvážit variantu běžeckých lyžích se šupinami. Ty mají v jednom směru zdrsněný povrch skluznice, a tak zjednodušují odraz při stoupání. Navíc se s nimi nemusíte bát, že špatně namažete. Běžky s šupinami se totiž nemažou.

Jak vybrat délku běžek pro klasiku?

Ideální běžky na klasiku jsou o 20 centimetrů delší než postava běžce. Např. běžky PERUN (PERUN PRO, PERUN PRO W), ty mají dokonce speciálně uzpůsobenou komoru, aby na výšku postavy fungovaly i lyže kratší.

Na delší běžecké lyži dosáhnete lepšího skluzu. Naopak se bude hůř prošlapávat a může při stoupání prokluzovat. Na prošlápnutí má vliv také tvrdost lyže. Platí, že tvrdší lyže je rychlejší, ale vyžaduje lepší zvládnutí techniky odrazu, protože je obtížnější ji prošlápnout. Tudíž ideální běžky pro začátečníky by z výše uvedeného důvodu neměly být příliš dlouhé. Pokud vybíráte běžky pro začátečníky, je lepší nechat si poradit přímo v prodejně (Sporten partnerská místa) nebo od zkušenějšího známého a probrat s ním veškeré aspekty výběru vašich běžěk.

Jak vybrat běžecké lyže na skate/bruslení

Skate, bruslení či volný styl. Označení pro tentýž druh běžeckého lyžování, který vyžaduje upravenou běžeckou stopu. V prašanu by se vám bruslilo opravdu špatně.

Pro skate-styl jsou vyráběny běžecké lyže, které se od běžek na klasiku liší. Běžky na bruslení charakterizuje jen mírně zvednutá špička a celkové menší prohnutí. Doporučená velikost skate běžeckých lyží je 5–10 centimetrů delší než postava běžce.

Při výběru běžek se můžete přidržet obecných principů pro běžecké lyžování. Delší lyže lépe jedou, ale hůře se ovládají.

 

Backcountry běžky

Kdo má srdce dobrodruha, ten ocení volnost, kterou mu poskytnou backcountry běžky. Jsou to běžky, které jsou jako stvořené pro pohyb mimo urolbované bílé stopy. Naopak si libují tam, kde lidská noha svou stopu ještě neotiskla.

Backcountry běžky poznáte snadno. Kromě toho, že mají ocelové hrany a bývají oproti jiným druhům běžek širší, jsou k nim i specifické běžkařské boty. Ty na první pohled zaujmou svým turistickým vzhledem a taky větší mírou zateplení.

Jak vybrat běžky na backcountry? Až budete vybírat ty pravé, nezapomeňte vybrat správnou délku. Běžky pro backcountry by měly být o 10-15 cm delší než je výška postavy běžkaře.

 

------------

Tematická specifikace obsahu stránky: běžky délka, velikost běžek, jak vybrat běžky, jak vybrat běžky podle váhy. Dále také: jak vybrat běžky pro začátečníky, jak dlouhé běžky, délka běžek podle výšky.

Close button

Dotaz na produkt