Jak vybrat sjezdové lyže

Ať už s lyžováním začínáte nebo jej ovládáte na profesionální úrovni, dříve či později se budete muset potýkat s otázkou, jak vybrat sjezdové lyže. Zvolit takový pár nových lyží, který bude vyhovovat vašim představám a který vám umožní neustále zlepšovat jezdecký styl se může zdát složité. Během procesu vybírání však stačí dbát na několik důležitých vlastností, díky kterým snadno najdete vyhovující nové sjezdovky. Pojďte se tedy seznámit s pár pravidly, jak vybrat lyže a být s nimi maximálně spokojení.
Jak vybrat sjezdové lyže

Na co se při výběru nejlepších sjezdových lyží zaměřit

Před tím, než se ponoříte do rozsáhlého sortimentu sjezdových lyží, si ujasněte odpovědi na nejdůležitější otázky:

 • Jakému stylu lyžování se chcete věnovat? 

  Je vaší doménou klasický sjezd, freestyle, sportovní lyžování nebo něco úplně jiného? Podle toho vybíráte správný typ lyží, který odpovídá stylu lyžování.

 • Na jakém terénu se budete nejčastěji pohybovat?

  Jiný typ lyží se hodí na upravené sjezdovky, jiný budete potřebovat do neupraveného terénu nebo na unavený, odpolední svah s rozježděným sněhem a boulemi. Některé modely lyží se hodí i do více druhů sněhu.

 • Jaká je vaše lyžařská úroveň?

  Začátečníci a mírně pokročilí obvykle lyžují relaxačním tempem a postupně pracují na zlepšování jízdního stylu. Sportovní lyžaři touží po co největší rychlosti a rádi se při lyžování pořádně zapotí. Nejzkušenější lyžaři jsou ti závodní, kteří si užívají náročnou jízdu na speciálních modelech sjezdovek.

  V případě výběru lyží pro začátečníky je třeba dbát na základní pravidla a zvolit takové lyže, které zaručují lehké ovládání a stabilitu. Lyže pro začátečníky vám pomohou vybrat odborní prodejci v našich partnerských prodejnách, nebo si rady ohledně výběru lyží pro začátečníky najděte na našem webu, této problematice se zde věnujeme.

 • Jakou délku oblouku preferujete?

  Začátečnické oblouky jsou obvykle delší, pokročilí už zvládají střední oblouky a zkušení lyžaři raději sekají krátké obloučky, které jim neuberou na rychlosti.

Parametry sjezdových lyží

Sjezdových lyží existuje spoustu. Liší se především tím, jak jsou navrženy pro různé terény nebo různé lyžařské styly. Tyto vlastnosti ale mají všechny sjezdové lyže společné:

 • Vykrojení sjezdovek

  Při pohledu seshora bývají současné modely lyží na koncích širší a uprostřed užší. Takový typ sjezdovek pomáhá lyžařům snadněji zatáčet.

 • Šířka sjezdovek

  Šířka sjezdových lyží ovlivňuje jejich stabilitu a přilnavost ke sněhu. Pro začátečníky jsou vhodnější širší lyže, zatímco pro zkušené lyžaře toužící po rychlé jízdě volíme obvykle užší modely.

 • Hmotnost sjezdovek

  Hmotnost sjezdové lyže úzce souvisí s jejím výkonem. Na těžších lyžích se budete cítit stabilněji a lépe se vám budou řezat oblouky, lehčí modely se zase snadněji ovládají a oceníte je třeba při jízdě po čerstvém prašanu.

Délka sjezdových lyží

Délka lyží je jedním z nejdůležitějších parametrů, který budete muset při výběru nových lyží řešit. Lyže se vyrábějí v různých délkách. Delší modely jsou stabilnější a lépe se kontrolují ve vysoké rychlosti, kratší lyže zase ocení začátečníci a středně pokročilí (včetně dětí), neboť se snadněji ovládají. Délka sjezdových lyží se uvádí v centimetrech.

Jak dlouhé sjezdové lyže volit pro dospělé? 

Ideálně by sjezdové lyže pro začátečníky a pokročilé měly svojí špičkou sahat mezi bradu a nos. Stačí tedy změřit vzdálenost od země k tomuto bodu. Sjezdové lyže Sporten pro dospělé se vyrábí v několika různých délkách, ze kterých si tu vyhovující vybere každý. 

Délka dětských sjezdových lyží

Délka sjezdových lyží pro děti by měla dosahovat mezi ramena a bradu. Pokud vaše dítě s lyžováním teprve začíná, určitě v případě pochybností mezi kratší a delší variantou volte tu kratší. Naopak u zkušených dětských lyžařů můžete podpořit zlepšení stylu o něco delší variantou, než na jakou jsou děti zvyklé.

Je u sjezdových lyží důležité, pro jaké pohlaví jsou určeny?

Většina sjezdových lyží je unisexová a tedy vhodná pro muže i ženy. Unisexové jsou také dětské sjezdové lyže. Speciální dámské lyže mohou mít hezčí design, nižší hmotnost nebo těžiště v jiné úrovni. 

V e-shopu Sporten nemusíte řešit, jak sjezdové lyže vybrat

Svým zákazníkům chceme proces toho, jak sjezdové lyže vybrat, co nejvíce usnadnit. Proto jsme ke každému modelu přidali podrobný popis včetně použitých technologií, tabulku geometrie, a také charakteristiku, díky které velmi snadno odhadnete, zda jsou vybrané sjezdovky vhodné právě pro vás.

S tím, jak vybrat sjezdové lyže, vám pomůže přehledná charakteristika jednotlivých modelů

Ke každému modelu se v konfigurátoru rovnou nabízí vhodné vázání – ani s ním si tedy nemusíte lámat hlavu. Navíc máme v nabídce lyže v různých cenových kategoriích. Kompletní lyžařský set si můžete rovnou objednat s doručením až domů.

Pokud si výběrem sjezdovek nejste jisti, neváhejte nás kontaktovat. Navštívit můžete také naše prodejny a testcentra nebo si vybrat nové sjezdové lyže na testovacích akcích Sporten.

Jak vybrat sjezdové lyže Sporten podle zkušeností lyžaře

Jednoduše se řiďte tabulkou charakteristiky. Úroveň Relax je skvělá pro začátečníky a pokročilé, sjezdovky s charakteristikou Sport ocení sportovní lyžaři a úroveň Race je určena pro závodní lyžování.

Vybírejte sjezdovky podle pohlaví

Vybírejte sjezdovky podle určení:

 • Lyže Performance: Unisexové modely pro rychlou jízdu.
 • Lyže Allmountain: Pro klasické sjezdové lyžování na všech typech terénu.
 • Lyže Sport: Užijte si sportovní i relaxační jízdu s lyžemi z této kategorie.
 • Lyže Touring: S těmito modely si užijete volný terén a freeride lyžování naplno.
 • Lyže Twin Tip: Speciální lyže pro zkušené akrobaty a freestylisty.
Close button

Dotaz na produkt