Jak vybrat správnou délku lyžařských hůlek?

Mohlo by se zdát, že vybrat hůlky na lyže je snadná záležitost. Přijdete do obchodu, chytnete lyžařské hůlky a pokud se vám příjemně drží a ladí vám k oblečení, tak máte vybráno. Chyba lávky. Tento způsob je sice fajn pro prezentaci na sociálních sítích, ale pokud řešíte jak vybrat správnou délku lyžařských hůlek, nebude to fungovat. Už jen proto, že pro každý typ lyžování se s délkou hůlek pracuje jinak. Pojďme si tedy projít konkrétní typy lyžování a jak dlouhé hůlky mají k lyžím být.
Jak vybrat správnou délku lyžařských hůlek?

Jak dlouhé hůlky pro sjezdové lyžování

Jsou lyžaři, kteří považují hůlky za zbytečnost a tací, kteří je využívají jen jako opěrku ve frontě na lanovku nebo vlek. Pak jsou lyžaři, kteří se na lyžařské hůlky víc než soustředí a neudělají bez nich ani pořádný oblouk. Pokud chcete sjezdové lyžování užít naplno, určitě bychom vám hůlky doporučili. Už jen proto, abyste lyžovali bezpečně a technicky správně. 

Délka hůlek na běžky

Při nákupu nových hůlek na lyžování dbejte na správnou délku. Co se týká materiálu a designu, nemusíte se ale obávat. Máme v nabídce pestrý výběr lyžařských hůlek skladem.

Sjezdové hole plní svoji funkci správně jen, pokud mají správnou délku. Délka lyžařských holí souvisí s výškou lyžaře. Správnou délku lyžařských hůlek určuje jedno základní pravidlo:

 

Sjezdové hole mají být cca o 50 cm kratší, než je výška vaší postavy.

 

Pokud to jen trochu jde, vyzkoušejte si hůlky naživo. Postavte hůlku kolmo k podlaze talířkem nahoru. Chytněte ji těsně pod talířkem – pokud ruka v lokti svírá pravý úhel, je délka lyžařské hole tak akorát.

Jak dlouhé hůlky pro běžecké lyžování

Víte, jaká je správná délka hůlek na běžky? U běžeckého lyžování se rozlišují délky holí podle stylu, kterým lyžujete. Základní rozdělení je na klasický styl běžkování a bruslení neboli skate. Délka běžeckých holí má výrazný vliv na pohodlí a celkový prožitek z běžkování. 

Délka hůlek na klasické běžkování

Na klasické běžecké lyžování by měla být délka holí zhruba od země do podpaží lyžaře. Pro rekreační a turistické běžkaře (zejména začátečníky) se doporučuje mít hůlku ještě o cca 5 cm kratší.

Délka hůlek na bruslení - skate běžky

Libujete si v dynamickém běžkařském stylu alá skate? Pak vás určitě zajímá, jak dlouhé hůlky pro tento styl vybrat. Doporučení je následující. Vyústění poutka má sahat mezi bradu a horní ret. Hůlky na skate jsou tedy delší než hůlka na klasickou techniku. I proto se nejen u vyšších postav doporučuje volit pro skate hůlky větší tvrdost materiálu. Zabrání se tak nežádoucímu ohýbání hole při běžkování.

Jak dlouhé hůlky pro skialpy

Skialpy jako svébytný druh lyžování nabízí kromě nespoutaných prožitků v otevřené přírodě také komplikace při výběru délky skialpových holí. Můžeme tak objevit hole skládací (dvou či třídílné) i teleskopické, kde si délku hole upravíte podle fáze skialpování, ve které se právě nacházíte.

Jinou délku potřebuje skialpinista pro výstup a jinou pro sjezd. Obecně platí, že čím rychlejší je výstup a čím více sněhu, tím delší hole pro skialpy potřebujeme. Délka holí pro výstup se blíží délce holí běžeckých (o kterých se zmiňujeme výše), zatímco pro sjezd odpovídá délka hůlkám sjezdovým.

Jak dlouhé hůlky pro děti?

U začátečníků a dětí nejsou v raných fázích učení se lyžování hůlky nezbytně nutné. V počátcích se musí naučit ovládat lyže. Hůlky a s nimi spojená další koordinace pohybů by mohla zbytečně komplikovat proces učení. Při soustředění se na vícero pohybů roste riziko pádu. Opatrnost má být vždy na prvním místě, není kam spěchat.

V okamžiku, kdy děti začínají zvládat pluhový oblouk, přidáme jim do rukou lyžařské hole pro děti. Hůlky se vyrábí již od 70 cm (a šikovný tatínek si je zvládne i zkrátit). Jak vybrat správnou délku lyžařských holí pro děti? Na to existují dva přístupy. První říká, že je pravidlo stejné jako u dospělých lyžařů. Tedy vyberte pro své dítě délku hole, která se rovná výšce postavy mínus 50 cm. Druhá varianta zní: teleskopické lyžařské hole. Ty můžete dokonale přizpůsobit velikost k postavě vašeho dítěte.

Close button

Dotaz na produkt